اتصال به رزبری‌پای با آی‌پی ثابت در شبکه


مصطفی اسدی شبکه سپتامبر 2016 17

بی مقدمه در این آموزش سعی داریم که به رزبری‌پای در یک شبکه بی‌سیم و باسیم با یک آی‌پی استاتیک دسترسی داشته باشیم.
آنچه دنبال می‌کنیم آن است که رزبری چه با اتصال کابل اترنت (لن)‌ و چه بدون آن و یا حتی همزمان در همه شبکه‌ها در دسترس باشد ، بطوریکه اگر کابل آن متصل نبود در شبکه‌های بی‌سیم امنی که از قبل معرفی کرده‌ایم با آی پی ثابتی (استاتیک) متصل باشد و اگر هم کابل متصل بود با آی‌پی مشخصی نیز به سیستم متصل بماند ، همچنین در زمانی که هر دو در دسترس هستند از هر دو شبکه (باسیم و بی‌سیم)‌ با آی‌پی های مشخص در دسترس باشد.
این روند بر روی رزبری‌پای ۲ با سیستم عامل رزبین (جسی) آزمایش شده است ولی امید آن می‌رود بر روی رزبری‌پای ۲یا۳ با هر توزیع گنو/لینوکسی دیگر عملیاتی باشد.
مشخصاً برای پیکربندی کارت شبکه رزبری ، نیاز به دسترسی به فایل‌های آن داریم ، حالا یا با اتصالی که هم‌اکنون دارید (چه بصورت گرافیکی و چه بصورت متنی) یا در روشی ساده ، کارت حافظه micro SD که از قبل سیستم عامل روی آن نصب شده است را از طریق رم‌ریدر به رایانه خود متصل کنید.
بطورکلی سروکار ما با دو فایل بیشتر نیست :

که فایل پیکربندی کارت های شبکه است و دیگر

که فایل پیکربندی شبکه‌های بی‌سیم است
حالا صرف نظر از هر روش اتصال و دسترسی ، پرونده interfaces را با دسترسی ریشه بگشایید

و محتویات زیر را جایگزین کنید :

در خطوط ۱۳و۱۹ که با auto شروع می‌شوند فرآیند اتصال در هر دو کارت شبکه (بی‌سیم و باسیم) را خودکار می‌کنیم.
در خط ۱۴و۲۱ فرآیند دریافت آی‌پی که قبلاً توسط DHCP انجام می‌شد را به روش ثابت (static) می‌کنیم.
در ادامه در خط ۱۵و۱۶ ، آی‌پی در شبکه باسیم را ۱۹۲٫۱۶۸٫۲٫۱۱۴ به دلخواه (متأسفانه رنج آی‌پی ورژن ۴ عدد ۳۱۴ را برای Pi در اختیار ما نمی‌گذارد (: ) با نت‌مسک  ۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵٫۰ قرار می‌دهیم (اگر درباره آی‌پی و نت‌مسک اطلاعی ندارید کمی جست‌و‌‌جوکنید)
همچنین در خطوط ۲۲و۲۳ نیز همین کار را برای کارت شبکه بی‌سیم با این تفاوت که آی‌پی ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱۱۴ اختصاص داده‌ایم ، تکرار می‌کنیم ، درباره کارت شبکه بی‌سیم اضافه کردن یک گیت‌وِی به فرآیند اتصال کمک می‌کند ، گیت‌وی آدرس مودم یا روتر بی‌سیم شماست.
خط آخر نیز اطلاعات شبکه‌های بی‌سیم را فراخوانی می‌کند.
نکته۱ : حتماً دقت داشته باشید که آی‌پی های شبکه بی‌سیم و باسیم مشابه یا حتی در یک شبکه نباشند ، چرا که باعث اختلال در مسیریابی می‌شود.
به عنوان مثال دو آدرس ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱۰۰ و ۱۹۲.۱۶۸.۱.۲۰۰ با نت‌مسک مشابه اشتباه است و درست آن ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱۰۰ و ۱۹۲.۱۶۸.۲.۲۰۰ (با نت‌مسک مشابه)‌ است.
نکته۲ : درباره آی‌پی شبکه باسیم اگر مدنظرتان اتصال رزبری بصورت مستقیم به رایانه شخصی یا لپ‌تاپ است که نگرانی و دستورالعملی برای آن نیست و کاملاً دلخواه چیزی خارج شبکه آی‌پی بی‌سیم قابل انتخاب است ولی اگر قرار است که به روتر یا مودم متصل شود باید حتماً آی‌پی ثابت شما در رنج آی‌پی‌های شبکه آن روتر باشد ، مثلاً اگر روتر شما در شبکه باسیم آدرس‌هایی به شکل ۱۹۲.۱۶۸.۱.۵ می‌دهد شما نیز باید در همین شبکه و رنج آدرس بدهید مثلاً ۱۹۲.۱۶۸.۱.۵۰ ، در این بین نکته۱ فراموشتان نشود.
نکته۳ : درباره آی‌پی شبکه بی‌سیم نیز نکته۲ صادق است ، باید آی‌پی ثابت شما در رنج و شبکه مودم(های) بی‌سیم‌تان باشد.
نکته۴ : اگر برای اتصال بی‌سیم و باسیم از یک روتر استفاده می‌کنید یا برای اتصال های بی‌سیم از چندین مودم/روتر مجزا استفاده می‌کنید که رنج و شبکه آی‌پی ها را دچار تداخل می‌کند (مثلاً در بی‌سیم و باسیم آی‌پی‌ها در یک شبکه قرار می‌گیرند یا در بی‌سیم هر یک از مودم/روتر های شما رنج و شبکه آی‌پی متفاوت دارد) ، راه حل تغییر رنج آی‌پی های آن روتر/مودم است که در اغلب نمونه‌های موجود از طریق بخش پیکربندی DHCP در دسترس خواهد بود.(اگر از مودم/روتر بی‌سیم برای اتصال بی‌سیم و از رایانه برای اتصال باسیم استفاده می‌کنید ، اگر طبق کانفیگ پیشنهادی پیش بروید ، نگرانی نخواهید داشت)
پس از طی این مراحل رزبری شما در شبکه‌های بی‌سیم و باسیم با این آدرس‌ها در دسترس خواهد بود.
برای شناساندن مودم/روتر های بی‌سیم ، پرونده wpa_supplicant.conf را با دسترسی کاربر ریشه بگشایید

و خطوط زیر را به آن بیافزایید :

در بین هر دو قلاب network اطلاعات یک مودم/روتر بی‌سیم قرار دارد که بسیار هم واضح هستند در مقابل ssid در بین کوتیشن‌ها نام وای‌فای خود را بنویسید و در psk گذرواژه آن ، اطلاعات دیگری نیز می‌توانید بیافزایید.
با افزودن network دیگر با نگارش مشابه می‌توانید قابلیت اتصال به چندین شبکه بی‌سیم را برای رزبری‌پای داشته باشید.
کار تمام است و رزبری‌پای آماده آزمایش ، برای اطمینان در پایان رزبری را ریستارت کنید

هم‌اکنون باید با آدرس‌های دلخواهی که قبلاً داده بودیم ، در همه شبکه‌ها به رزبری‌پای به هرصورتی (متنی یا گرافیکی) دسترسی باشد.
اگر برای اتصال باسیم از رایانه استفاده می‌کنید ، باید توجه داشته باشید پس از اتصال مستقیم رزبری به رایانه ، آی‌پی رایانه خودتان را نیز در همان شبکه و رنج آی‌پی باسیم رزبری بصورت ثابت تنظیم کنید ، مثلاً اگر رزبری آی‌پی ۱۹۲٫۱۶۸٫۲٫۱۱۴/۲۴ دارد ، رایانه شما نیز باید آی‌پی‌ای به شکل ۱۹۲٫۱۶۸٫۲٫۱۰۰/۲۴ داشته باشد.
امیدوارم این آموزش مورد استفاده قرار بگیردبرچسب ها : , , , , , , , , , ,

نظرات


 • صائب گفت:

  کاش به روی آرچ آرم هم تست میکردید میگفتید
  داخل آرچ بیس
  netctl
  nmcli
  نصبه و اصلا گزینه
  interface
  تو پوشه اصلی
  etc
  نیست
  دوتا interface داریم
  داخل پوشه های
  NetworkManager
  که فک نکنم کاربردی داشته باشه چون که باید برای hostapd غیرفعال کنیم وای فای رو داخلش
  netctl
  هم کلا پیشفرض سرویسش غیرفعاله
  با یه دستوری مث
  dev wlan0
  باید ای پی استاتیک بدیم که اونم من بلد نیستم.

  • مصطفی اسدی گفت:

   من کلا تا حالا آرچ رو روی رزبری تست نکردم ، فرصت شد علی رغم میلی باطنی و برخلاف توصیه ‌‌‌‌ها (نصب یک توزیع غلطان ناپایدار روی رزبری ؟!؟! )‌ تست می‌کنم
   شاید به زبان انگلیسی آموزش‌هایی باشد
   ولی بطورکلی نکته این کار این است که در هر شبکه یک آی‌پی یکتا و خارج شبکه های یکدیگر داشته باشند که تداخل نداشته باشیم ، طبیعتا برای آرچ ابزار مناسب دارد

 • saeid گفت:

  سلام
  این auto ها کاربردشون چیه ؟؟
  ممنون میشم توضیح بدید