فیشینگ چیست ؟ (مراقب اطلاعاتتان در برابر هکر ها باشید)

شبکه و امنیت آذر 1392 28

با سلام ، در این پست قصد دارم شما را با یکی از شایع ترین روش های لو رفتن اطلاعاتی مثل نام کاربری آی دی یاهو ، اطلاعات حساب بانکی و … آشنا کنم ، دقت داشته باشید که لو رفتن چنین اطلاعاتی ممکن است خسارات جبران نا پذیری به بار آورد!!!

فیشنگ به روشی گفته می شود که یک صفحه ی اینترنتی جعلی درست مانند یک صفحه اصلی برای کابر قربانی باز شود و قربانی بدون آگاهی اطلاعات خود را در آن ارسال کند و در نتیجه هکر اطلاعات فرد را بدست می آورد ، مثلا کاربری صفحه ای را باز می کند برای خرید اینترنتی ، قافل از اینکه صفحه پرداخت اینترنتی بانک جعلی است و  وقتی اطلاعات جساب خود را وارد کند هکر گرامی با خیال راحت همه ی پول قربانی را منتقل می کند.

مثلا بنده با استفاده از اسکریپت ارسال ایمیل جعلی برای دوستم ایمیلی فرستادم از طرف سایتش  و در ایمیلم به او اعلام کرده بودم اطلاعات شما در خطر لو رفتن است ، لطفا وارد این صفحه شوید و رمز و نام کاربری خود را تایید کنید و یک لینک با آدرس نا مشخص براش گذاشته بودم که دقیقا مثل صفحه ورود به وردپرس سایتش بود و بنده خدا هم اطلاعاتش را وارد کرد و بعدش اطلاعات به ایمیل اینجانب ارسال شد. البته فقط من از این اطلاعات سوء استفاده نکردم و به خودش اعلام کردم.(من بچه ی خوبی ام :دی)

چگونه از حفظ اطلاعاتمان اطمینان پیدا کنیم؟ یکی اینه که از ایمیل هایی که ناشناسند دوری کنیم و به آن ها اعتماد نکنیم ، همیشه به نوار آدرس مرورگرمان دقت کنیم تا آدرس جعلی نباشد ، موقع پرداخت اینترنتی و چک کردن حساب ایمیلتان حتما  پروتکل https به جای http باید باشد.

یه راهی هم که من ازش استفاده می کنم استفاده از 2 حساب بانکیه ، از یکی به عنوان ذخیره موجودی استفاده می کنم و از یکی برای خرید های اینترنتی . این طوری پولی که در حساب دوممه را همیشه محدود می گذارم تا در صورت لو رفتن اطلاعات حسابم پول زیادی را از دست ندهم!

این پست را به این دلیل گذاشتم که میزان قیشینگ در این چند وقته اوج گرفته ، شما مراقب باشید

دیدگاه ها